• Świetlica szkolna

ŚWIETLICA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2023/ 2024

6:40 - 17:00

1) Dzieci z klas I-III PRZYPROWADZANE są do szkoły/ świetlicy wejściem głównym A.

2) przebierają się w szatni głównej w części A lub w szafkach ( klasy III)

3) klasy II-III poruszają się samodzielnie ( idą do/z świetlicy, pod sale lekcyjne)

4) klasy I - przez miesiąc wrzesień rodzice wchodzą z dziećmi do szatni, a wychowawczynie kl. I odbierają swoich uczniów z szatni/świetlicy i zabierają ich do sal. Po zakończonych zajęciach nauczyciele odprowadzają dzieci do szatni lub do świetlicy.

5) klasy I wspierać będą również pomoce nauczyciela - Pani Oliwia oraz Pani Karolina pracujące na co dzień w bloku C - świetlica szkolna, zerówka.

6) Dzieci ze świetlicy ODBIERANE są wejściem C przy zerówkach/świetlicy.

7) W chwili ODBIORU dziecka ze świetlicy ( wejście C) pomoce nauczyciela idą do szatni z pierwszoklasistą, pomagają mu przy ubraniu się i odprowadzają dziecko rodzicowi/ opiekunowi.

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczeń może kształcić i rozwijać swoje zainteresowania, zawierać nowe znajomości, spędzać czas pomiędzy zajęciami jak i po nich w oczekiwaniu na rodziców. Świetlica zapewnia wszechstronną opiekę wychowawczą. Tutaj można spotkać się z kolegami przed i po zajęciach, zagrać w różnorodne gry planszowe, rysować i malować, uczestniczyć w zajęciach sportowych czy plastycznych.

W ramach codziennych zajęć świetlicowych:

1. Rozwijamy zdolności manualne dzieci, poprzez różnorodne zastosowanie technik plastycznych oraz poprzez zajęcia praktyczne.
            2. Zapewniamy uczniom aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, korzystamy z przy szkolnego placu zabaw oraz orlika, boiska do unihokeja, dbamy o ich rozwój fizyczny poprzez zajęcia sportowe na Sali gimnastycznej oraz sali do gry w zbijaka wykorzystując ją w różnoraki sposób.
            3. Rozwijamy zdolności muzyczne poprzez naukę piosenek, zabawy muzyczno-ruchowe, słuchanie muzyki podczas dowolnej zabawy, konkursy tańca i piosenki.
            4. Rozwijamy zainteresowania czytelnicze, każda sala wyposażona jest w biblioteczki z literaturą dla dzieci. Podczas codziennych zajęć odbywają się cykle czytelnicze, w których czytamy prasę dziecięcą, literaturę oraz swoje autorskie opowiadania. Odwiedzamy również naszą bibliotekę szkolną i uczestniczymy w konkursach pięknego czytania.
            5. Pomagamy w odrabianiu codziennych lekcji.
            6. Dostarczamy radości i zadowolenia poprzez różnorodne zabawy i konkursy dostosowane do wieku dzieci.
            7. Zapewniamy opiekę uczniom korzystającym ze stołówki szkolnej.

Zajęcia prowadzone w ramach godzin świetlicowych:

1. Koło Małego Scrabblisty.
            2. Warsztaty papierowe.
            3. Mini hokej, mini piłka nożna, zabawy z chustą Klanzy.
            4. Zajęcia plastyczno – techniczne z wykorzystaniem koralików hama.
            5. Zajęcia sportowe i ogólnorozwojowe.
            6. Świetlicowe gry planszowe.
            7. Kółko wokalne.
            8. Gry dydaktyczne z wykorzystaniem Magicznego dywanu.

• Ramowy plan dnia świetlicy szkolnej:

6:40 - 7:45

Zabawy stolikowe: gry planszowe (możliwe do dezynfekcji), kolorowanki.

Zabawy konstrukcyjne: klocki.

7:45 - 8:00

Podział dzieci na grupy, rozchodzenie się uczniów na lekcje

8:00 - 9:15

Zajęcia edukacyjne związane z tematem tygodnia

9:15 - 10:00

Zajęcia umuzykalniające;  zabawy ruchowe;  świetlicowe koła zainteresowań; zajęcia plastyczno-techniczne;  czytanie na dywanie, koło małego scrablisty, zajęcia przyrodnicze.

10:00 - 10:30

porządkowanie sali; drugie śniadanie

10:30 - 11:15

zabawy dowolne dzieci; zabawy ruchowe na placu zabaw; gry zespołowe na boisku szkolnym lub sali gimnastycznej

11:15 - 11:30

przygotowania do wyjścia na lekcje

11:30 - 13:15

rozchodzenie się dzieci na lekcje; obiad; zabawy zespołowe, ruchowe

i muzyczne

13:15 - 15:00

zajęcia plastyczne; zabawy z chustą Klanza; zabawy ruchowe na sali do squasha; mini hokej i piłka nożna; wyścigi rzędów; zabawy orientacyjno-porządkowe; odrabianie lekcji

15:00 - 16:00

zabawy proponowane przez nauczyciela; gry i zabawy integracyjne; gry
            i zabawy dydaktyczne; czytanie; wspólne oglądanie bajek lub filmów dla dzieci oraz programów edukacyjnych

16:00 - 17:00

kolorowanki; gry i zabawy wg zainteresowań dzieci; odrabianie zadań domowych; oglądanie bajek lub filmów dla dzieci oraz programów edukacyjnych; porządkowanie sali; rozchodzenie się uczniów do domu.

• Godziny pracy świetlicy szkolnej
              • Poniedziałek