Wiele się w tym roku mówiło o wspólnym przygotowaniu i świętowaniu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole hasło jedności nie okazało się pustym sloganem. Do przygotowania uroczystego koncertu z tej okazji połączyli swoje siły uczniowie i pracownicy naszej placówki z członkiniami ze stowarzyszenia „W Kobiecym Kręgu” z Kiełczowa, pracownikami i dziećmi z Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Kraina” w Kiełczowie. Gościnnie wystąpił również chór kościelny „Jutrzenka” z Kiełczowa.
Koncert był propozycją podróży przez dzieje Polski, od momentu narodzin polskiej państwowości do czasów nam współczesnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na te okresy, w których Polacy pozbawieni zostali suwerenności, więc wiele chwil wieczornej uroczystości było upamiętnieniem walki Narodu Polskiego o wolność.
Niektóre z pieśni skłaniały do głębokiej zadumy nad losem narodu polskiego, nad tym, co buduje naszą tożsamość i jakie mamy wobec Ojczyzny obowiązki. Przypomnijmy fragment piosenki pt. „Ojczyzna” z repertuaru Marka Grechuty:
I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym
historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty
trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń
muszą wciąż kwitnąć by kraj dalej trwał
Bez historii, mowy, sztuki
Bez mądrości tej z nauki
naród się zamieni w bezimienny kraj
dziś Ojczyzna jest w potrzebie
czeka ciebie, wierzy w ciebie
tysiąc lat historii patrzy w serce twe
Masz obronić co najlepsze
by służyło Polsce jeszcze
liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa
dziś Ojczyzna twa
Oprócz wyżej wspomnianej piosenki wykonane zostały m.in. takie utwory, jak:. “Jest taki kraj” Jana Pietrzaka do muzyki Zbigniewa Raja, “Dywizjon 303 z repertuaru zespołu “Elektryczne Gitary”, „Modlitwa o wschodzie słońca” Przemysława Gintrowskiego do słów Nataniela Tenenbauma, „Kolejka” Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego, „Ojczyzna” z repertuaru Marka Grechuty, „Mury” Jacka Kaczmarskiego i inne…
Chór i soliści wyśpiewali tego wieczoru pieśni o charakterze hymnicznym, piosenki legionowe, żołnierskie, niektóre z nich wspólnie z publicznością.
Zgromadzona licznie publiczność usłyszała również fragmenty „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”, urywki kazań Piotra Skargi, „Moją piosnkę II”, wiersz „Orlątko” Artura Oppmana w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Koncert zakończyła piosenka „Dobranoc” Jeremiego Przybory. Ostatnia strofa kołysanki to życzenia dla ojczyzny - pogodnych, wolnych, dobrze ubranych, uśmiechniętych i uczciwych Polaków:
Dobranoc, dobranoc ojczyzno,
już księżyc na czarnej lśni tacy
dobranoc, i niech Ci się przyśnią
pogodni, zamożni Polacy
że luźnym zdążają tramwajem,
wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem,
i wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana,
od morza po góry, aż hen
Dobranoc, ojczyzno kochana
już czas na sen
A czy życzenia się spełnią, tak naprawdę zależy tylko od nas…
Staraliśmy się, aby ten wieczór był wyjątkowy- tak jak wyjątkowa jest setna rocznica odzyskania niepodległości. Zadbaliśmy o dekoracje, oświetlenie, prezentację multimedialną wyświetlaną na ścianach naszej hali sportowej. To wszystko złożyło się na niesamowity nastrój.
Mamy nadzieję, że wieczór dostarczył publiczności wielu chwil wzruszenia i nikt nie żałował, że postanowił razem z nami świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania naszego koncertu. Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.
Edyta Matuszczyk